• ZENNA
  • Kütüphane
  • Makaleler

7. RepStorm Beyin Fırtınası Toplantısı Gerçekleştirildi

Türkiye’nin itibar yönetimi gündemini belirleyen, gelişmelerin öncüsü ve küresel çalışmalara katkıda bulunan RepMan İtibar Araştırmaları Merkezi; RepStorm Beyin Fırtınası Toplantılarının 7’ncisini 21 Aralık 2017 tarihinde Bahçeşehir Üniversitesi Galata Kampüsü’nde gerçekleştirdi.

Kurumsal iletişim yöneticisi, akademisyen, STK ve medya temsilcilerindne oluşan 27 kişinin katıldığı toplantının ilk bölümünde  ZENNA Araştırma ve Danışmanlık şirketinin kurucusu ve RepMan Danışma Kurulu Üyesi Nuran Aksu tarafından RESPECT 2017 İtibar Eğilimleri Araştırması’nın sonuçları paylaşıldı.

İkinci bölümde ise katılımcılar gruplara ayrılarak gerçekleştirdikleri atölye çalışmasında önümüzdeki dönemde itibar eğilimlerinin hangi alanlarda yoğunlaşacağı üzerinde tartışıp, çıktılarını ortaya koydular. Katılımcılar çalışma sonunda kendi itibar eğilimleri bulgularını şu şekilde sıraladılar:

1.     İtibar Yönetimi Yatırımları: Tüm paydaşları kapsayan itibar yönetimi yatırımları yapılması
2.     Yeni değerlerin içselleştirilmesi/yeniden tanımlanması
3.     İtibar felsefesinin içselleştirmesi: Yeni değerler oluşturulması şirketlerde bulunan farklı kuşakları kapsayacak değerlerin yeniden tanımlanması. Süreç ve politikalara dahil edilmesi, İK süreçlerinin yeniden tanımlanması. İtibarın çok doğal bir süreç olarak kabul edilmesi
4.     Dijital dünyaya uyumlu iletişim çalışmalarının daha titiz yürütülmesi, enformasyon teknolojilerinin itibar yönetiminin taşıyıcılarından biri olarak görülmesi
5.     CEO ve üst yönetimin desteğinin daha ön plana çıkması
6.     Çalışanlara değer / insana değer : topluma ve paydaşlara saygılı kurumsal kültür ve kuralların oluşturulması, adalet ve şeffaflık ihtiyacının günlük yaşamın içinde belirginleşmesi.
7.     İtibar felsefesinin tedarikçilere ve tüm paydaşlara yayılması

RESPECT 2017 İtibar Eğilimleri Araştırması özet raporuna buradan ulaşabilirsiniz.

 

RepMan 2017 İtibar Yönetimi Sertifika Programı Kayıtları Açıldı

İş gündemlerinde kurumsal itibar yönetimi olan profesyoneller ve kariyerlerine yeni bir alan eklemek isteyenler için geliştirilen Türkiye'nin ilk ve tek itibar yönetimi sertifika programı için kayıtlar açıldı.
 
Her biri konusunda uzman 10 önemli konuşmacıyı araya getiren RepMan İtibar Yönetimi Sertifika Programı 23 Eylül-14 Ekim tarihleri arasında (4 Cumartesi günü, toplam 29 saat) SALT Galata'da Salim Kadıbeşegil ve Nuran Aksu program koordinatörlüğünde gerçekleşecek. 
 
Kontenjanı 16 kişiyle sınırlı programda yerler dolmak üzere, kayıtlarınızı geç kalmadan tamamlayın.  Detaylara ve kayıt işlemlerine buradan erişebilirsiniz.

Dijital Krizler ve İtibar

“Keşke zamanında ilgilenseydim İTİBARIM”
İkinci dünyamız, dijitale gözlerimizi açmayla birlikte“keşke” kelimeside anlamını yitirmeye başladı. Dijital dünya o kadar hızlı ve zaman zaman acımasız sonuçlar yaşatıyor ki yaptığımız tek bir hata, söylediğimiz bir cümle linç edilmeye kadar varabiliyor ve yok olmamıza neden olabiliyor. Tam bu noktada artık hata yapma hakkımız yok demek ki diyecekken aslında dijital dünyanın acımasız değil farklı bir kültür olduğu gerçeği ve uygulaması zor olan isteğiyle karşılaşıyoruz. İtibarın alt tanımları olan,  ŞEFFAF OLMAK ve SÖYLENENLE YAPILANIN UYUMLU OLMASI”.

Devamını Oku

Türk Halkı Sürücüsüz (Otonom) Arabalara Nasıl Bakıyor?

Dünya genelinde henüz test aşamasında olan sürücüsüz (otonom) arabaların üretim süreci her geçen gün yeni gelişmeleri de yanında getiriyor. Geçtiğimiz hafta Apple CEO’su Tim Cook’un otonom sistemler ve sürücüsüz arabalar üzerine çalışmalar yaptıklarını açıklamasından sonra bu alanda yatırım yapan şirket sayısı 10’un üzerine çıktı. Şuan hali hazırda Tesla, Ford, Volvo, BMW gibi otomobil şirketlerine ek olarak Intel, Google, Apple ve UBER gibi teknoloji şirketlerinin de bu alanda ciddi çalışmalar yaptığını görebiliyoruz.

Devamını Oku

Hoş Geldin İletişim

“Hem iş dünyası yöneticileri hem de halk için en öncelikli yönetim alanı iletişim”
Git gide sayısı artmaya başlayan markalara yönelik kamuoyu tepkileri, sosyal linçler dolayısıyla dijital krizler, markaların yaşam alanlarını önemli ölçüde daraltmaya başladı. Gün geçmiyor ki bir marka krizi haberi ile daha uyanmayalım.

1980’lerin ilk senelerinde başlayan dijitalleşmenin paydaşlara ve markalara yaşattığı deneyimlerin ve bilinçlenmenin en önemli çıktılarından biri “kurumsal yönetim ilkeleri ve şeffaf iletişim” oldu. 

Devamını Oku

Neden İtibar Yönetimi

Bugün tüm dünyada marka değeri hesaplamalarında itibar yönetimi performansı, hesaplamanın en az %50’sini etkilemektedir ve dolayısıyla şirketler tarafından bir araştırma yaptırılıp, ertesi gün gündemden düşemeyecek kadar önemli hale gelmiştir.

Bu gerçeklere rağmen bir yandan itibar yönetiminin sadece kriz dönemlerinde hatırlandığına pek çok şirketin yaşadıklarını izleyerek şahit olmaya da devam etmekteyiz.

Devamını Oku